Предлог Законот за плати во јавен сектор предвидува многу начини за намалување на платите на вработените, предупредува Неделков

Советот на СОНК по опсежни анализи го анализираше Предлог Законот за плати во јавниот сектор и заклучокот е дека истиот

Прочитај повеќе

СОНК: Успешно завршена студиската посета во Р. Турција

Делегацијата на СОНК успешно ја заврши студиската посета во Р. Турција. Во рамките на меѓународната соработка со синдикатот за образование

Прочитај повеќе

Тренчевска: Колективниот договор за вработените во градинките содржи многу поволности и дополнителни права

„Низ еден повеќемесечен дијалог и преговори со претставниците на СОНК го финализиравме колективниот договор. Го потпишавме и објавивме во службен

Прочитај повеќе

Средба Шаќири – Неделков: со поддршка од СОНК, МОН ќе продолжи да го модернизира образовниот систем

Промените во образованието треба да продолжат, а СОНК ќе даде активен придонес во креирањето и имплементацијата на политиките со кои

Прочитај повеќе

МТСП и СОНК го официјализираа новиот Колективен договор

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК), Јаким

Прочитај повеќе

Мора уште повеќе да се вложува во просветните работници за да се добие поквалитетно образование, вели Неделков

По повод „Денот на просветниот работник“, разговаравме со Претседателот на СОНК Јаким Неделков. Прашан за постигнувањата на СОНК, од неговото

Прочитај повеќе

Родителите против најавите за он-лајн настава, МОН уверува дека учениците ќе останат во училишните клупи

Родителите не можат да го издржат финансискиот притисок  доколку наставата премине онлајн. Пандемијата покажала дека илјадници ученици не биле во

Прочитај повеќе

15 % поголема плата за просветните работници од септември

Фејсбук статус на Претседателот на СОНК, Јаким Неделков: СОНК и МОН потпишаа Спогодба за повисоки плати во основното и средното

Прочитај повеќе

СДСМ: Целта на ВМРО – ДПМНЕ е да го урне договоорт со СОНК

Реакција на прес-конференција на Марија Митева од ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ е партијата којшто го погазуваше трудот и достоинството на работниците, ја

Прочитај повеќе

НСО: СОНК се избори за достоинството на работниците кои ги претставува

СОНК, покрај тоа што се избори за повисоки плати, се избори и за склучување на нови колективни договори во дејностите

Прочитај повеќе