Се одржа DevCon 2022: Вмрежување и споделување на знаење од ИТ заедницата за ИТ заедницата

Викендов во Скопје се одржа ИТ конференцијата DevCon 2022 под мотото “од ИТ заедницата за ИТ заедницата” на која присуствуваа повеќе од

Прочитај повеќе

Неколку совети за тоа како да ја започнете посакуваната кариера

Автор: Бобан Илијевски Сите ние уште како деца сме имале сон да работиме нешто кога ќе пораснеме. Некој сакал да

Прочитај повеќе

СОНК од една и МОН и МТСП од друга страна утре на клучни преговори

И СОНК и министерот за образование оптимисти дека утре ќе постигнат договор. Пред истекот на вторите 10 дена рок за

Прочитај повеќе

Средба на новинари и медиумски работници од Штип

Според искуствата изнесени од учесниците, физички закани кон новинарите во регионот нема, но ги има на социјалните мрежи. Токму на

Прочитај повеќе

ССНМ најостро го осудува повикувањето на службен разговор во полиција на колешката Соња Делевска и бара итно расветлување на случајот

Фејсбук статус на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници: Самостојниот синдикат на новинар ии медиумски работници остро го осудува

Прочитај повеќе

Ковачки: Ќе бараме зголемување на платите на сите вработени во АРМ и МО за 10 проценти и зголемување на дневницата на 2000 денари

На 18.04.2022 година по итна постапка, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата поднесе Предлог – закон за измени на постоечкиот

Прочитај повеќе

Компанија во Грција воведува четиридневна работна седмица за август

Вработените во „Grant Thornton” во Грција, во месец август ќе имаат четиридневна работна седмица, за како што велат од меѓународната

Прочитај повеќе

Ковачевски: Како резултат на системските решенија од 43,2% во 2015 година невработеноста на младите сега е намалена на 28,3%

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска учествуваше на настан „Социо-политичко учество на младите“ на кој беа

Прочитај повеќе

Шпанија планира да воведе 3 дена менструално отсуство од работа

Шпанија набрзо може да биде првата земја од Западот која ќе дозволува жените да земаат неколку дена менстурално отсуство од

Прочитај повеќе

Или даваат откази или формираат синдикати – работната култура во САД претрпува промени

Вработените во најголемите гиганти во Соединетите американски држави започнуваат масовно формирање на синдикати. Минатиот месец во продавница на Старбакс во

Прочитај повеќе