Крај на глобалниот проект „четиридневна работна недела“: ВИН-ВИН ситуација

Дали четиридневната работна недела е одржлива? Глобалното пилот истражување за четиридневната работна недела е завршено, а заклучокот е едноставен: ваква

Прочитај повеќе

Филипинци, Непалци, Индијци: Се повеќе странци се доселуваат во Хрватска

Поради недостиг на работна сила, во последните години се повеќе странци се доселуваат во Хрватска, кои според експертите за неколку

Прочитај повеќе

Блокадите може да се прошират, граѓаните нека и се лутат на Данела, посочија приватните превозници

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ е дециден дека нема да се запрат блокадите, а постои можност тие да продолжат и

Прочитај повеќе

На оние кои немаат пракса потребна им е можност за ДОЖИВОТНО УЧЕЊЕ на нови вештини и знаења

Над 90 % од невработените се функционално неписмени. Со ваков податок пред некое време излегоа надлежните. Поточно, податокот беше соопштен

Прочитај повеќе

Каевски: Во 2023 ќе има зголемување на минималната плата

Во изминатите 10 месеци успеавме да ја спасиме македонската економија и во ек на најголема криза да ги помогнеме граѓаните

Прочитај повеќе

Полицајци во Кочани протестираа поради суспензија на четворица колеги

Независниот синдикат на полицијата денеска организираше протест пред Одделението за внатрешни работи во Кочани поради суспендирање на четворица полициски службеници.

Прочитај повеќе

Приватните превозници утре ќе го блокираат Скопје

Приватните превозници и утре со 200 автобуси ќе ги блокираат клучните крстосници и булевари во центарот на Скопје, најави Кемал

Прочитај повеќе

Мицкоски: Аровска и Ковачевски да договорат суштински работи кои ќе им помогнат на превозниците

Мојата порака и до градоначалничката и до Ковачевски е кога ќе се среќаваат на тие тајни средби во Владата е

Прочитај повеќе

Приведено лице од Арачиново поради закани упатени по електронски пат кон вработени во интернет портал

На 02.12.2022 во 22.40 часот во Скопје, полициски службеници од Одделение за насилен криминал, Единица за насилен криминал при СВР

Прочитај повеќе