ССМ и денеска на протест пред Собранието

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) и денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на членовите на

Прочитај повеќе

КСС: Пратениците што нема да ги усвојат амандманите на синдикатите ќе бидат непријатели на работниците

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија уште еднаш јавно се обраќа до сите пратеници и членови на Комисијата за финансирање

Прочитај повеќе

Синдикатот на клинички центар ги охрабрува здравствените работници чие барање за продолжување на работата до 67 години е одбиено, да поднесат тужба

Директорите на јавните здравствени установи во Клинички центар и Министерот за здравство спротивно на законот, донесоа одлуки за прекин на

Прочитај повеќе

ССНМ оствари средба со Министерката за труд Јована Тренчевска

Фејсбук статус на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници: ССНМ оствари средба со министерската за труд и социјална политика

Прочитај повеќе

Се зголемуваат платите за администрацијата на општина Гостивар и за вработените во јавните претпријатија

На денешната средба на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари со претседателот на Македонската конфедерација на синдикати, Дарко Димовски и претседателот

Прочитај повеќе

Македонија едно место погоре во Глобалниот индекс за почитување на работничките права на ИТУК

Македонија напредува во почитувањето на работничките права. Според Индексот за глобални права на Светската Конфедерација на синдикати, државава е на

Прочитај повеќе

Протест пред МИОА за зголемување на платите

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) денеска протестните активности ги продолжи пред Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) од

Прочитај повеќе

Синдикат на клинички центар: Не ни е јасно зошто Министерот и некои директори не им го прдолжуваат вработувањето до 67 години на здравствените работници

За Синдикатот на Клинички центар не се јасни причините поради кои Министерот за здравство и некои директори на јавни здравствени

Прочитај повеќе

Fx3x обезбедува стипендии за вработување од по 3.000 евра за 60 најдобри млади креативци

Компанијата Fx3x е домашна компанија што веќе 25 години е дел од сите големи филмски проекти на Холивуд Со цел

Прочитај повеќе

„Поради Бектеши работниците во туристичките места ќе робуваат во недела“

Сојузот на синдикати на Македонија денеска излезе со реакција по изгласувањето на законските измени на предлог на Министерството за економија

Прочитај повеќе