archiveработодавачи

ЕкономијаСветСветот на работникот

Секој втор Австриец сака работна недела од 30 часа

Актуелно истражување на јавното мнение во Австрија покажува дека вработените, но и работодавачите, во најголем дел ја поддржуваат работната недела...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Дали Агенцијата за вработување ги крие бројките на лица кои останале без работа поради корона кризата?

Се кријат бројките колку лица останаа без работа во јули. Од Агенцијата за вработување речиси две недели молк за поделените...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Работодавачите бараат итно да се формира нова Влада и да се донесе нов сет антикризни мерки

Организацијата на работовачи бара брзо формирање на Влада, со цел да се донесат нов сет антикризни мерки. Претседателот на Организација...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Ќе оди ли Владата до крај: Се ближи рокот за пријави против фирмите кои ја злоупотребија државната помош

Утре или најдоцна задутре е крајниот рок кој го најави Владата дека ќе поднесе пријави до Јавното обвинителство против фирмите,...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Лукаревска: Ќе има казни за сите работодавачи што ја злоупотребија помошта за исплата на плати

Независно дали некои од работодавачите ги исплатиле работниците откако изби скандалот со државната помош од 14.500 денари по вработен, сите...
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Левица: Идната државна помош да се исплати директно на работниците, за да нема злоупотреби од газдите

Политичката партија Левица, како единствен субјект во Република Македонија којшто се залага за правата и интересите на работниците и работничката...
1 2 3 17
Page 1 of 17